Téměř pět let jsem zcela dobrovolně webmasterem internetových stránek svého fotbalového klubu –
SK Vysoké Mýto, chtěl bych se podělit o své zkušenosti s touto zajímavou prací.
Fotbal mám rád, hraji ho již od dětství. Je mi jasné, že fotbal nebude mým zdrojem obživy, ale pro radost si ho vždy rád zahraji. Celých 12 (nevím to zcela přesně) let jsem strávil v jediném klubu, v SK Vysoké Mýto. Za tu dobu jsem si k tomuto klubu vytvořil už jakýsi vztah, nejsou mi naše výsledky lhostejné, považuji sice fotbal jen za dobrou zábavu, ale i přesto mi není jedno jestli vyhráváme, nevo prohráváme.
Poté, co jsem se již pořádně sžil s internetem a pochopil základy tvorby webových stránek, jsem se rozhodl, že zkusím vytvořit web svému klubu. V okolí byl můj web jeden z prvních, který informoval o dění ve fotbalovém oddíle. Začátky nebyly jednoduché, problémem byl určitě vzhled webu, protože jsem byl úplný začátečník, tak první verze stránek byly doslova “nekoukatelné”. Před těmi pěti lety, kdy jsem vytvářel první verze stránky jsem měl i mnohem více času, zaměřil jsem se tedy především na obsah webu. Snažil jsem se informovat o všech týmech, které v SK VM hrají (muži “A”, muži “B”, starší dorost, mladší dorost, starší žáci, mladší žáci,…). Sháněl jsem výsledky v novinách, tabulky na internetu, informace od starších spoluhráčů, některé referáty jsem psal sám. Když jsem si zajistil dodávání referátů ze zápasů dorostu, měl jsem pocit, že stránky začínají plnit svoji funkci. Postupně jsem i vylepšoval design, rozšiřoval obsah, přidával další a další odkazy, komentáře k zápasům, pozvánky na víkendový program. Začal jsem spolupracovat s webmastery jiných fotbalových klubů, sem tam přidal i nějakou tu fotku.
Momentálně by ovšem tento způsob ála “všechno dělat sám” byl k neudržení, nemám už tolik volného času a navíc nechci všechny vyšetřené volné chvíle věnovat jen fotbalu. Zajistil jsem si tedy od vedení klubu spolupráci. Od jednotlivých týmů mně zasílají referáty ze zápasů a výsledky, já už “jenom” umisťuji články na web. Snažím se, aby byly stránky vždy nejdéle ve středu po hracím víkendu zauktualizované. Práce na webu mne baví, i když někdy bývá dosti monotónní. Je to trochu něco jiného, než pouhé učení a příležitostné brigády. Je to práce, u které vidím i nějaké výsledky, když zjišťuji, že na web zavítá nějakých sto návštěvníků týdně.
Student Západoevropských studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, nepravidelný sportovec, náruživý čtenář, začínající cestovatel, kulturní barbar, zanícený jedlík a pijan, občasný pisálek a neúnavný pozorovatel svého okolí.
Pokyweb je můj web. Můj osobní projekt, jak se to teď asi nazývá, když chcete ukázat, že je to něco velkého. A Pokyweb je něco velkého. Vytvářím ho přibližně od února 2006, kdy jsem tenhle svůj vlastní internetový plácek založil. Jinak jsem toho zase tak moc nezaložil. Mám na to ještě čas. Chtěl jsem psát, rád píšu, tak jsem si chtěl dělat radost. Rád si dělám radost. Byl jsem tehdy osmnáctiletý gymplák. Teď už nejsem. Stejně tak se i Pokyweb proměnil. Jako já. A oba se měníme neustále. Hledám pro něj pozici, vzhled a obsah. Já rád hledám. Taky zkouším a vymýšlím. A píšu. Pokyweb je stejně chorý jako já. Je neobjektivní, plný předsudků. Je můj. Předsudky se snažím krotit. Pokouším se. Pokyweb je tím místem, kde mne trochu poznáte. A já se třeba taky poznám sám. Přečtete si tu mé myšlenky, názory, dozvíte se o mých koníčcích a zážitcích. Najdete tu něco o mé rodině, přátelích a kamarádech. Vítejte.