Dům s vůní dřeva

Než dům začnete stavět, je třeba pečlivě vybrat stavební firmu. Toto opravdu neberte na lehnou váhu a vybírejte víc než pečlivě. Nevybírejte pouze podle ceny, ale podle profilu realizační firmy. Firma by měla být certifikovaná a mít za sebou již nějakou historii. Recenze se dnes dají najít i na internetu. Můžete rovněž požádat o recenze přímo stavební společnost, ta by vám je měla poskytnout a na zrealizované domy se můžete zajet podívat osobně.  Majitelů se nebojte zeptat, jak se jim v domě žije a jak byli spokojený s realizací. Smlouvu se stavební firmou nechce zkontrolovat právníkem.
stavba dřevostavby

Základy

Ty jsou stejné jako u klasických zděných domů. Výhodou oproti zděným domům je, že konstrukce dřevostavby je lehká, a proto základy domu nemusí být tak mohutné.  Zatímco dřevěné montované domy váží cca kolem 600 kg na 1 m3, u cihel je to dvojnásobek. Základům je třeba věnovat velkou pozornost, musí být pečlivě postavené a dobře izolované, protože pokud se do dřevěné konstrukce dostane voda, může nám to způsobit hodně problémů.  Základy určitě nedoporučujeme stavět svépomocí a návrh vám udělá projektant.

Stěny

Dřevo je ekologický a snadno opracovatelný materiál. Nejčastěji se využívá smrkové dřevo, ale na výběr máme i z exotických materiálů jako je cedr. Dřevostavby musí splňovat přísné požární normy.  Moderní technologie se s hořlavostí dřeva dokáží snadno vypořádat.  Konstrukce stěn dřevostavby se nejčastěji skládají z omítky, dřevovláknité desky a hranolů, tepelné desky, OBS desky a sádrokartonu. Desky jsou impregnované proti ohni, proti plísním, i proti cizopasníkům.
dřevěná konstrukce na základech

Stavba

Konstrukce domu se připraví ve výrobních halách a na stavbu se již dovezou hotové prefabrikáty. Ty se jeřábem usadí na svou danou pozici. Takto je možné celý dům včetně oken a střechy postavit za pár týdnů a vy si můžete užívat vašeho splněného snu.
 

View Comments